NOT KNOWN DETAILS ABOUT JASKRA CZEGO NIE WOLNO ROBIć

Not known Details About jaskra czego nie wolno robić

Not known Details About jaskra czego nie wolno robić

Blog Article

Okuliści szacują, że połowa mieszkańców Polski chorujących na jaskrę nie jest jej świadoma. Ich zdaniem na jaskrę w Polsce może chorować nawet 800 tysięcy osób.

Metoda ta wprowadziła niejako rewolucję w rozpoznaniu jaskry pierwotnie zamkniętego kąta i jej leczeniu, które pozwala na otwarciu naturalnej drogi odpływu cieszy wodnistej.

Osobom z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania proponuje się także leczenie laserem, polegające na przecięciu laserem tęczówki.

jaskra zamykającego się kąta przesączania – w tym przypadku za zamknięcie się kąta przesączania odpowiada specyficzna budowa oka – odpływ cieczy wodnistej jest blokowany przez tęczówkę. Do zaburzenia może dojść, np.

Lekarz powinien natomiast umieć wyodrębnić grupę pacjentów, która nie będzie się stosowała do jego zaleceń i zaproponować im odpowiednie leczenie laserowego bądź chirurgiczne, które uniezależni ich od codziennego stosowania kropli, a jednocześnie zabezpieczy przed utratą wzroku.

Pomocniczo stosowane w leczeniu jaskry są także leki wpływające na receptory adrenergiczne oraz prostaglandyny (pochodne PGF-2 alfa), które zmniejszają wydzielanie i zwiększają odpływ cieczy wodnistej.

Zabieg polega na pobudzeniu komórek do usuwania złogów utrudniających odpływ cieczy wodnistej. Dzięki temu poprawia się jej odpływ i obniża ciśnienie wewnątrz oka.

Istnieje kilka sposobów na leczenie jaskry. Dokładna metoda jest uzależniona przede wszystkim od stopnia nasilenia tej choroby oczu. Diagnostyka jaskry opiera się o gonioskopię - badanie kąta przesączania. Bardzo ważne jest także UBM oka. Jeśli nastąpiło to w początkowej fazie, to dobrym sposobem są specjalne krople, ponieważ obniżają ciśnienie, co znowu opóźnia proces niszczenia włókien nerwowych click here (badanie GDx pozwala ocenić ich stan).

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Warto też zaznaczyć, że ciśnienie wewnątrzgałkowe, które jest głównym wskaźnikiem dla lekarza podejrzenia o jaskrę, może się wahać i często zdarza się, że zmierzone ciśnienie w danym momencie mieści się w normie. Dlatego dla właściwej diagnozy, lekarz powinien też zbadać nasz nerw wzrokowy.

Celem leczenia jaskry jest dążenie do utrzymania prawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zadowalające efekty terapeutyczne dają zabiegi laserowe np.: 

Serwis Zdrowie jest portalem edukacyjnym, którego celem jest podniesienie wiedzy na temat zdrowego trybu życia i możliwości zapobiegania chorobom.

Określenie dokładnych przyczyn powstawania jaskry jest nadal niemożliwe. Liczne badania naukowe, specjalne programy profilaktyczne prowadzone dla osób genetycznie obarczonych ryzykiem wystąpienia jaskry w dalszym ciągu nie wyjaśniają czynników wywołujących tę dolegliwość.

podwyższone ciśnienie śródgałkowe – spowodowane działaniem cieczy wodnistej, która nie mogąc opuścić gałki ocznej, gromadzi się w oku, co wywołuje wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Ucisk nerwów wzrokowych doprowadza w konsekwencji do ich obumierania i nieodwracalnej utraty wzroku.

Report this page