HELPING THE OTHERS REALIZE THE ADVANTAGES OF ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

Helping The others Realize The Advantages Of rozwarstwienie siatkówki

Helping The others Realize The Advantages Of rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Jak szczepionki na COVID-19 wpłynęły na nasze zdrowie? Są wyniki badań przeprowadzonych na 46 milionach osób Budzisz się codziennie w nocy o tej samej porze? Sprawdź, jaki narząd dopomina się o twoją uwagę Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany Marta Lech-Maciejewska wyznała, że ma złośliwy nowotwór: „Guz okazał się wrednym przeciwnikiem” Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

Treści z serwisu Medme mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.

W wyniku niektórych patologicznych mechanizmów u osób predysponowanych dochodzi do procesu rozwarstwiania. O odklejeniu się siatkówki mówi się wtedy, gdy dojdzie do oddzielenia się warstw siatkówki od jej nabłonka barwnikowego i naczyniówki.

Do rozwarstwienia dochodzi na poziomie nabłonka barwnikowego siatkówki – jednej z dziesięciu jej warstw. Nabłonek nie bierze udziału w procesie widzenia, jednak odgrywa inne bardzo ważne funkcje jak np.:

Odwarstwienie siatkówki - konieczna wizyta u lekarza Odwarstwienie siatkówki - leczenie Powikłania odwarstwienia siatkówki Odwarstwienie siatkówki - najczęściej zadawane pytania

Odklejenia się siatkówki nie da się zauważyć z zewnątrz – nie dochodzi do zmian przedniego odcinka oka, a problem może zanotować jedynie sam pacjent lub okulista po dokładnym zbadaniu narządu wzroku. W każdym przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

witrektomię – zabieg polega na wykonaniu nacięcia w twardówce, usunięciu ciała szklistego i błon nasiatkówkowych oraz podaniu gazu lub oleju silikonowego, który wypełni przestrzeń;

CoToZaLek.pl – rozbudowana baza wiedzy o lekach, substancjach leczniczych oraz różnego rodzaju chorobach i dolegliwościach.

Główną metodą profilaktyczną jest laserowa fotokoagulacja. Dzięki energii cieplnej lasera dochodzi wytworzenia blizny miedzy nabłonkiem barwnikowym a częścią wzrokową siatkówki. Alternatywną metodą jest przymrożenie siatkówki, czyli kriokoagulacja.

Przyczyną trakcyjnego odklejania się siatkówki jest powstanie błon lub pasm włóknistych w ciele szklistym, które kurcząc się, pociągają siatkówkę.

Glejak wielopostaciowy – objawy, przebieg choroby i rokowanie. Jakie są szanse na przeżycie przy glejaku website wielopostaciowym? LDH – jakie są normy badania i co oznacza wysoki poziom? Gronkowiec złocisty i skórny – objawy. Jak można się zarazić? Zapalenie skóry głowy – jak poradzić sobie z jego uciążliwymi objawami? HelloZdrowie

Wysiękowe odklejenie się siatkówki rozwija się w wyniku uszkodzenia naczyń lub komórek nabłonka barwnikowego oraz gromadzenia się płynu. Dzieje się tak w zmianach zapalnych, w chorobach wrodzonych lub po operacji. Wymienić tu należy także chorobę Coatsa.

Oprócz niej bardzo często wykonuje się operację odklejenia siatkówki oka, która polega na usunięciu ciała szklistego.

Jak już wspomniano, na obszarze rozwarstwionej siatkówki dochodzi do przerwania połączeń między komórkami nerwowymi poszczególnych jej warstw. Ponieważ siatkówka jest tkanką, która się nie regeneruje, nie można odtworzyć jej prawidłowej struktury na tym obszarze.

Report this page